Jdi na obsah Jdi na menu
 


V KP další porážka – tentokrát v Uničově

13. 1. 2013

Los nám v pátém kole přidělil opět soupeře, který se pohybuje v popředí tabulky. Ponechme stranou úvahu, jestli týmy, s nimiž jsme hráli, nejsou na špici právě proto, že vysoko bodovali s námi. Prostě špičku tabulky máme za sebou.

 Sestavu do Uničova jsme trošku lepili na poslední chvíli, někteří šli za lepším, jiní se léčili, další měli lyžařský výcvik. Takže jsme přijeli lehce oslabení, jako několikátý náhradník jsem vystoupal na šestou šachovnici.

První dohrál Lukáš Zatloukal (1621). Na sedmičce měl za soupeře Oldřicha Axmana (1931), který mu po pár tazích vysvětlil, že při španělské s Sc5 si musí dát pozor na postup c3, d4 s dalším d5 a odchytem svázaného mustanga na c6. Bez figury už to šlo ráz na ráz a rychle prohráváme.

Pak remizoval na dvojce Mirek Tichý (2003) s Jirkou Navrátilem starším (2094). Vůbec jsem tomu nerozuměl, spíš se mi zdála aktivnější pozice domácího borce. Pak už jsem jen za zády slyšel návrh remízy.   

Po chvíli remizoval i na poslední šachovnici Matěj Gorba (1605), který měřil síly s Josefem Urbáškem (1646). Nedobral si v zahájení pěšce, navíc si nechal svázat na f3 koně. Z vazby mohl uniknout zajímavou obětí dámy a pěšce za věž a dvě figury. To ale asi ani nepočítal. Po výměně figur a dam na f3 měl aktivnější věže, dvojpěšce, tudíž i volný sloupec, pozice však byla natolik zablokovaná, že toho nebylo moc kudy využít. Přes chybějícího pěšce si mohl Matěj dovolit úspěšně nabídnout remízu.

První auto na cestu domů naplnil Ríša Pavel (1966). Jeho soupeřem byl Ladislav Kočí (1928). Na třetí šachovnici jako na jediné jsme měli malinkou ELO převahu, v partii to však znát nebylo. Domácí borec po výměně dam využil vazby a získal kvalitu. Ríša ještě pozicí motal, hrozil, jenže marně. Přechod do věžovky, kde byli sice opační střelci, ale taky manko třech pěšců, byl už vodou na mlýn domácímu hráči. Prohráváme 3:1 a na první body to nevypadá.

Těsně před odjezdem půlky družstva jsem podepsal remízu i já (1765) v partii šesté šachovnice, za kterou za černé zasedl Roman Rickardt (1907). Španělskou jsem postavil oběma střelci proti soupeřově rošádě s nadějí na nějaký útok. Černý raději úspěšně vyměnil černopolné střelce. Na to reagoval bílý neméně úspěšnou výměnou bělopolných střelců. K demolici dámského křídla se pak černý nedostal, útok na jeho krále skončil opakováním tahů. Já opakovat musel pro slabé dámské křídlo, soupeř ani pak jinou možnost neměl, přišel by o dámu.

Další remíze se zrodila na páté šachovnici. Tomáš Zajíček (1776) hrál s Jaroslavem Filipíkem (1947). V zajímavé partii nejdřív měl pěšce navíc, pak kvalitu míň – tady prý jeho soupeř měl nechat stát věž, která sebrala koně a vzít na f7 s matem v pár tazích. To se nestalo, za kvalitu měl náš hráč postouplou dvojici pěšců. V nejasné pozici Tomáš nabídl remízu, soupeř přijal. Po pravděpodobné  výměně oněch pěšců za jezdce by měl na šesté řadě pěšce naopak bílý…babo raď. Nicméně jestli se někde možná dalo z dosud popisovaných partií vyhrát, tak tady.  

Předposlední partií byla první šachovnice, Vladimír Dvořák (2016) černými hrál s Petrem Švancarou (2121). Postupně se vyměnily figury, dámy, zůstala jedna lehká figura a dvě věže každé straně. V zablokované pozici Laďa měl šanci na průlom a zisk pěšce, jediný tah, kdy to šlo provést, však propásl. Pak už partie skončila nevyhnutně remízou, navíc bylo po časovce, těžko to šlo pokazit.

Pavel Vaculka (1890) narazil podobně jako loni na Jiřího Švédu (1955). Loni prý pohořel jak papírový drak. Letos to vypadalo opačně, Pavel útočil, obětoval pěšce a v oboustranné časové tísni – asi 15 tahů oba hráli v posledních 5 minutách – nenašel výhru. Prý tam byl mat, jistě zisk figury. To se to divákům zase kecalo. Jisté je, že po časovce se vyjasnilo. Vše bylo vyměněno, zůstala věž a jezdec, černému dvojpěšec na e sloupci blokovaný pěšcem, pěšec na a6, bílý měl pěšce na b2. Navíc odřezaný černý král na h sloupci taky nesvědčil nějaké výhře. Černý se však ještě dvě hodiny snažil dokázat, že to vyhrát jde. Nakonec těsně před třetí hodinou už zůstaly jen věže a králové, a i domácí hráč uznal, že nevyhraje.

Bohužel se ani jednu partii nepodařilo vyhrát, takže jsme odjeli zase s prázdnou. Počkáme na další kolo, jednou to přijít musí. Tabulku a kompletní výsledky kola přidám po zveřejnění na chess.cz

Po analýze, samozřejmě s fritzem, jsem prohlédl a zjistil, že  cesta k výhře s Romanem Rickardtem byla. Ty mezery v propočtu už mně letos připravily o nejednu výhru.

prebor-pv30.jpg

Já jsem opakoval tahy, nic konkrétního jsem neviděl a měl jsem v další průběhu obavy o pěšce dámského křídla. Takže Dh7+, Kf8, Dh4 remíza. Přitom lze jednoduše zaútočit na f7 tahem 28.Ve3. Po (fritzovy nejlepší tahy) 28. ...Dg7 29.Vf3 f6 30. Je4 je černá pozice v troskách. Kouzelná je varianta 28. Dh7+ Kf8 (tato pozice byla už o 2 tahy zpět) 29.Ve3 Ve7 30. Dh6+ Ke8 31. Jh7 Dh8 32.Df8+ Dxf8 33.Jf6 mat.

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

SK

(Alda2, 13. 1. 2013 20:40)

My jsme vyhráli 4,5. Po pěti hodínách vyhrál Fiala s Čížkem a za chvilku po prvé v sezóně konečně já s Bémem :-)) Pak za nás ještě vyhrál Sýkora, ten nechtěl hrát dlouho a proto vyhrál v miniaturce, tuším 21tahů :-)
Jak hráli Přemyslovice?

Re: SK

(tom, 13. 1. 2013 22:36)

Výsledky nevím, na chess.cz nic... že by byl Tomáš Přikryl na horách? :-)

Re: Re: SK

(Alda2, 13. 1. 2013 22:54)

Proto otázku pokládám návštěvníkům z Přemyslovic, jinak se asi dneska výysledky nedozvíme :-)) někde už by vedoucío soutěže za tohle kamenovali :-))

Re: Re: Re: SK

(Matoušek, 14. 1. 2013 6:11)

Je to ostuda, ani dnes ráno nejsou výsledky.
Přemyslovice - Sigmia Ol. 6,5:1,5

Re: Re: Re: Re: SK

(tom, 14. 1. 2013 8:28)

Tomáš Přikryla bych se zastal, on to má vždycky brzy, asi fakt je mimo nebo nebo něco takového. Já jsem samozřejmě místo opakování tahů mohl hrát na výhru, ale to bych musel najít motiv, kterým by to šlo...asi přidám diagram, je tam hezká varianta a s matem.

Jarda

(Alda2, 13. 1. 2013 23:01)

Taková zajímavost, když nemáme výsledky z kraje, tak Jarda Bureš porazil Kislinského 2552FIDE a naše národní má dokonce 2605

Re: Jarda

(Matoušek, 14. 1. 2013 6:12)

jo jo, pěkně ho zrušil...